Virtuální server

aneb nemusíte hned kupovat fyzický server

 

Parametry virtuálních serverů

Pokud jste se rozhodli pořídit si virtuální server, je nutné se v nabídkách různých provozovatelů podle něčeho orientovat. Mezi hlavní parametry patří procesorový výkon, operační paměť, diskový prostor a konektivita.

Procesor

Provozovatelé zpravidla uvádějí takt procesoru v MHz, je ovšem otázkou, nakolik lze jednotlivé nabídky porovnávat. Fyzické servery, na kterých jsou virtuální servery provozovány obsahují více procesorů případně jader. Jelikož jsou špičky ve využívání procesorového času rozloženy v čase, není se třeba obávat, že by na váš server nezbylo - o to se postará virtualizační technologie. Samozřejmě, že čím vyšší hodnota, tím lépe.

Operační paměť

Jedná se o velice důležitý parametr, operační paměti totiž není nikdy dost. Nabízí se různé rozpětí, pro testování možná 128MB stačí, ale pro ostré nasazení webového serveru a SQL databáze bychom pod 256MB či spíše 512MB jít neměli. Systém by pak byl nesnesitelně pomalý, případně by ani nebylo možné požadované programy vůbec spustit. Provozovatelé nabízí také jistý prostor na swapování, což je sice lepší než nic, ale používání swapu znamená značné zpomalení oproti stavu, kdy máme vše v operační paměti.

Diskový prostor

Abychom mohli s virtuálním serverem něco dělat, je třeba mít k dispozici dostatečný diskový prostor. Základní varianty virtuálních serverů většinou začínají na velikostech okolo 10GB, dražší varianty pak končí na 100GB. Zde je velká slabina většiny nabídek, disková kapacita je dnes velmi levná ale provozovatelé s ní zbytečně šetří. Pokud z 10GB počítáme 2GB na vlastní operační systém a 2GB na další provozní záležitosti, zbylých 6GB není žádná závratná hodnota a u větších projektů je jistým omezením. I 100GB varianta nemusí být pro větší projekty dostatečná, ikdyž jinak by výkonostně virtuální server zcela vyhovoval. Provozovatelé totiž často nabízejí i dedikované servery nebo serverhousing a z něj mají větší zisky a takto do těchto služeb projekty tlačí.

Konektivita

Aby byl virtuální server k něčemu, je nutné mu zajistit připojení k internetu, tedy konektivitu. Základní varianty začínají s 10Mbit konektivitou, což ve většině případů pro menší projekty vyhovuje. Nicméně psychologicky to tlačí do rychlejších variant, neboť kdejaký uživatel internetu má doma připojení o rychlosti 8 až 20Mbit. Rychlejší připojení je pak 100Mbit, což je dnes běžná rychlost i u dedikovaných serverů a 1Gbit připojení u virtuálních serverů se moc nevidí. V naprosté většině nabídek naleznete neomezený traffic (ve výsledku omezení existuje, ale převážně se bude týkat přenosů do zahraničí). Při výběru konektivity je vždy třeba vycházet z povahy vašeho projektu - návštěvnosti, přenesených dat...

uloziste.com | utfg.cz