Virtuální server

aneb nemusíte hned kupovat fyzický server

 

Virtualizační technologie

Abychom mohli na fyzickém serveru provozovat servery virtuální, potřebujeme k tomu specializovaný software. Ten se stará o vytváření virtuálních serverů (instalaci operačních systémů do nich) a především o přidělování systémových prostředků. Na trhu se vyskytuje několik takovýchto virtualizačních technologií pracujících na různých principech a majících svá omezení - výhody a nevýhody.

XEN

Jde o opensource produkt, určený hlavně pro provozování primárně linuxových virtuálních serverů. Pracuje na principu paravirtualizace, tj. nepotřebuje k provozu virtuálních serverů hardwarovou podporu. Jako hostitelský systém podporuje Linux a některé BSD systémy.

VMWare

Na trhu virtualizace je VMWare velice uznávaným produktem, špičkou v oboru. Existuje několik edicí vmwaru s různými možnostmi. Umožňuje běh jak linuxových, tak i windowsových virtuálních serverů. Jako hostitelský systém může být použit také jak Linux tak i Windows případně existuje i verze fungující na vlastním operačním systému.

Další virtualizační technologie

Kromě výše zmíněných se více či méně používají různá další řešení - VServer, UML (User Mode Linux), Virtual Box, Microsoft Virtual PC, KVM...

uloziste.com | utfg.cz